SCR

Stowarzyszenie C z e r w o n e j R ó ż y (SCR) w G d a ń s k u zostało założone przez działaczy lub byłych działaczy ZSP i SZSP. Oficjalną datą założenia jest 03 kwietnia 1996 roku. Przyjęło za swoje zadanie kontynuacje najlepszych wartości konkursów o nagrodę czerwonej róży prowadzonych przez ruch studencki w ZSP,SZSP,ZSP oraz integracje środowiska działaczy akademickich. Bardzo ważną ideą było umożliwienie budowania pomostów pomiędzy różniącymi się politycznie środowiskami ZSP i NZS poprzez spotkania w Dworze Artusa na ul. Długi Targ w Gdańsku. Jako osoby pracujące nad powołaniem do życia SCR należy wymienić ze strony ZSP Ludwika Klinkosza, Edwarda Gwoździa, Adama Pawlaka, a ze strony NZS Macieja Płażyńskiego i Pawła Adamowicza. Wyrazem i pamiątką tej współpracy jest tablica na obecnej siedzibie Rady Miasta Gdańska, odsłonięta w roku milenium tj. 2000. Koncepcję zawieszenia tablicy pamiątkowej na nowej siedzibie Rady Miasta Gdańska, a dotychczasowej Klubu KSW ZSP ŻAK omówili, postanowili i przyjęli do wykonania Paweł Adamowicz -NZS i Edward Gwoźdź -ZSP. Powstał projekt dokumentacja i stosowne zezwolenia w tym Pomorskiego Konserwatora Zabytków. Tablicę odsłaniali Wowo Bielicki i Ludwik Klinkosz w asyście osób z grafiki powyżej. Oczywiście należałoby wymienić tytuły jak Prof. Dr. Prezes, Dyrektor, Marszałek Sejmu RP, Senator, Poseł, Minister , Prezydent Miasta Gdańska, Prezydent RP, ale wszyscy byliśmy przede wszystkim koleżankami i kolegami więc mówiliśmy sobie po imieniu. Stowarzyszenie Czerwonej Róży było pierwowzorem dla powstania Stowarzyszenia Ordynacka. Prezesem Stowarzyszenia Czerwonej Róży od dnia założenia do dzisiaj jest Ludwik Klinkosz. Prezes KSW ZSP ŻAK Andrzej Cybulski (Cybuch) mówił: to jest idea czerwonej róży. Nazywał ruch Sprzysiężeniem Czerwonej Róży, ale na ten temat już w kolejnych publikacjach. Póki co „Bilety do szczęścia” o Cybuchu (w linku).

Poniżej uproszczona lista założycieli Stowarzyszenia Czerwonej Róży. Przepraszamy za brak widocznych podpisów czy innych danych oraz mocniejsze zabezpieczenie informatyczne grafiki. UWAGA: treść może być niewidoczna w wersji mobilnej (telefon).

Osoby które chcą utrzymać kontakt ze Stowarzyszeniem prosimy o dołączenie się do CHATU prze klikniecie.

Gdańsk – Rada Miasta przyznała Medal Księcia Mściwoja II

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=Z1_LhrYv1RQ[/embedyt]

 

Medale Księcia Mściwoja II w dniu 21-09-2023 otrzymali: • dr hab. n. med. Janusz Limon • Krystyna Zachwatowicz-Wajda • Tadeusz Zdunek • Stowarzyszenie Czerwonej Róży Wyróżnienia przyznawane są przez Radę Miasta Gdańska od 1996 roku wybitnym osobom i organizacjom działającym na rzecz naszego miasta. Trzeba podkreślić, że w 1996 roku, kiedy aktualni i byli działacze Zrzeszenia Studentów Polskich utworzyli Stowarzyszenie Czerwonej Róży motto jakie przyjęli „Z pokolenia w pokolenie” miało dwa oblicza. Z jednej strony demograficzne i naturalne, ale z drugiej a nie mniej ważnej, było budowanie pomostów politycznych. Pomysł został poparty przez działaczy NZS w osobach Macieja Płażyńskiego i Pawła Adamowicza. Istotnym było poparcie prof. Olgi Krzyżanowskiej.  Ze strony ZSP pomysłodawcami byli dr. Adam Pawlak, Edward Gwoźdź i Ludwik Klinkosz. Prezesem Stowarzyszenia od początku został Ludwik Klinkosz i dzięki jego determinacji, a także wielkiemu wkładowi finansowemu SCR działa do dnia dzisiejszego skupiając klika pokoleń studentów i profesorów. Znaną była w Gdańskim Środowisku Akademickim anegdota z błogosławieństwa na Nowy Rok jakie wygłosił, na wigilii Stowarzyszenia Czerwonej Róży, Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Gocłowski cytat: ” Biały opłatek i czerwona róża to POLSKA”. Na wigilii było obecnych ok 500 osób, odczytano życzenia od Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Nie można pominąć zasług osób aktywnych w Czerwonej Róży, bez których Stowarzyszenie nie mogłoby się rozwinąć, czyli Rektorów Wyższych Uczelni Trójmiasta z Rektorem prof. Edmundem Wittbrodt Rektorem Politechniki Gdańskiej , Sekretarz Miasta Gdańska Danuty Janczarek, Adwokata Mec. Donata Paliszewskiego, Prezesów KSW ŻAK Wojciecha Kaczorowskiego i Zbigniewa Jasiewicza oraz całego grona działaczy ZSP takich jak Stanisław Ciosek, Aleksander Kwaśniewski, Andrzej Szultz, Eugeniusz Wincek i wszystkie nasze drogie koleżanki i koledzy https://www.ordynacka.eu/

 

Medal Księcia Mściwoja II dla Stowarzyszenie Czerwonej Róży za promowanie zdobywania wiedzy oraz osiągania jak najlepszych wyników w nauce wśród studiującej młodzieży. Stowarzyszenie Czerwonej Róży wpisane zostało do KRS z datą 03-04-1996 roku, kontynuując niemal sześćdziesięcioletnią tradycję powołaną do życia przez Zrzeszenie Studentów Polskich ( kontynuowane w SZSP i ZSP ponownie) konkursów o laur Czerwonej Róży. Gdańskie konkursy o laur Czerwonej Róży rozpoczęły swoją historię w 1960 roku w Klubie ZSP Studentów Wybrzeża ŻAK. Na początku był to konkurs poetycki, potem dołączona została kategoria na najlepszego studenta uczelni Wybrzeża, a następnie na najlepsze koło naukowe. Oprócz nagród konkursowych przyznawano także nagrody honorowe; za całokształt twórczości poetyckiej (Pierścień), za debiut (Peleryna), dla poety Ziem Zachodnich (Pióro). Pomysł nagród symbolicznych zrodził się w Krakowie w czasie Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Studentów w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. W kolejnych latach nastąpiły zmiany – Pióro stało się nagrodą dla krytyków, przyznawano także nagrody Pegaza dla tłumaczy, Wiatru od morza za działalność kulturalną, Kogi Gdańskiej za podejmowanie w poezji tematyki morskiej. Były także nagrody honorowe Czerwonej Róży z okazji jubileuszy Żaka. Po latach przerwy, związanej z transformacją i zaprzestaniem działalności studenckiego „Żaka”, w 1997 roku wznowiono konkurs poetycki wspólnie z Gdańskim Towarzystwem Przyjaciół Sztuki o zasięgu ogólnopolskim. Jest to jeden z najstarszych w Polsce i jeden z niewielu, który posiada niemal kompletną dokumentacje (kilka antologii lata 1960-1984). Powołane w latach 90-tych Stowarzyszanie Czerwonej Róży reaktywowało konkursy na Najlepszego Studenta uczelni wybrzeża oraz na najlepsze Koło Naukowe, fundując corocznie nagrody w postaci samochodu osobowego oraz nagrody finansowe. Sponsorami nagród są firmy skupione i wspierające Stowarzyszenie. Obecnie, poza starą żakowską „gwardią”, członkami Stowarzyszenia stają się automatycznie kolejni laureaci, co zapewnia kontynuowanie działalności. Stowarzyszenie ma status organizacji pożytku publicznego i prowadzi działalność w oparciu o składki i darowizny. Stowarzyszenie Czerwonej Róży, obchodzące w tym roku swój srebrny jubileusz, jest doskonale znane i cenione przez środowisko akademickie uczelni naszego regionu. Stowarzyszenie, kontynuując ponad sześćdziesięcioletnią tradycję i nagradzając corocznie najlepszych studentów i koła naukowe, przyczynia się znakomicie do promowania zdobywania wiedzy poprzez kształcenie i prowadzenie badań naukowych przez studiującą młodzież. Coroczne, uroczyste wręczanie ufundowanych przez Stowarzyszenie „Czerwona Róża” nagród jest wielkim i ważnym wydarzeniem dla środowiska akademickiego naszego regionu. Uczestniczą w nim studenci i najwyższe władze uczelni wyższych.

Medal Księcia Mściwoja II 

Od 1996 roku Rada Miasta Gdańska przyznaje medale Księcia Mściwoja II oraz św. Wojciecha. Medale, wykonane w srebrze, przyznawane są polskim i zagranicznym obywatelom, instytucjom i organizacjom. Otrzymują je ci, których działania przyczyniły się do rozsławienia imienia Gdańska zarówno w regionie, kraju, jak i na świecie.

– Medale przyznawane są przez Kapitułę za wyjątkową pracę bądź zainteresowania, które wyrastają ponad przeciętne zaangażowanie i poświęcenie dla rozwoju kultury, nauki, służby zdrowia i gospodarki.

Dotychczas nagrodzonych zostało medalem św. Wojciecha 82 laureatów, a medalem Księcia Mściwoja II – 138.

Siedem najwyższych odznaczeń od Miasta. Zobacz, kto otrzymał medale – nasza relacja

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!