PROJEKT
Uchwała nr 2 Krajowego Kongresu Stowarzyszenia ORDYNACKA z dnia 23 listopada 2024 r.
Jako stowarzyszenie absolwentów polskich uczelni wyższych, byłych działaczy organizacji studenckich, walczących o stan polskiego szkolnictwa wyższego, status materialny, zdrowotny i życiowy studentów, wyrażamy głębokie zaniepokojenie dzisiejszą rzeczywistością studencką i
A P E L U J E M Y
do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o wdrożenie programu
„Piątka dla Studenta”
Program zakłada:
I. Umożliwienie w powstawania i działania organizacji, stowarzyszeń i związków studenckich w trybie nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce , zapewnienie ich finansowania w budżetach Ministerstwa czy oraz Uczelni Wyższych na minimalnym poziome 10% środków przeznaczonych na działalność studencką. Ustawowe zapewnienie ich reprezentacji we władzach Uczelni Wyższych tj. w Senacie w postaci ich minimalnej reprezentacji dwu osobowej oraz analogicznie w Parlamencie Studentów RP na poziomie Ministra Nauki .
alternatywny zapis:
I. Ułatwienia w powstawaniu i działaniu organizacji, stowarzyszeń i związków studenckich, zapewnienie ich finansowania w budżetach Ministerstwa czy Uczelni Wyższych, zapewnienie reprezentacji we władzach Uczelni (Senacie) oraz ich ogólnopolskich reprezentacji w Parlamencie Studentów Rzeczpospolitej Polskiej.
II. Rozwój zasobów mieszkaniowych umożliwiających zamieszkanie studentów w mieście ich studiów. Związane jest to z remontem istniejących akademików, budową nowych, systemem wieloosobowych mieszkań studenckich, dopłatami do wynajmowanych kwater.
III. Rozwój systemu publicznych stołówek i barków na wyższych uczelniach, zapewniającego posiłki po cenach „wsadu do kotła”.
IV. Przywrócenie Studenckiej Służby Zdrowia, wdrożenie programów profilaktycznych skierowanych do studentów, uruchomienie wydzielonych sanatoriów na potrzeby studentów i pracowników wyższych uczelni.
V. Wprowadzenie Państwowego Systemu Stypendialnego, zakładającego:
-
- Gwarantowane Stypendium dla Studentów (państwowe) których miesięczny średni dochód na członka w rodzinie studenta nie przekracza (alternatywnie połowy) najniższej gwarantowanej ustawą pensji zasadniczej.
- Stypendia Naukowe będące w dyspozycji wyższych uczelni, na jasnych zasadach, w oparciu o średnią ocen.
- Studenckie Kredyty Bankowe, w których Państwo gwarantuje i spłaca część kredytu ( alternatywnie cały kredyt), jeśli dany absolwent przepracuje określoną ilość lat na terenie Polski.
- System stypendiów fundowanych, wiążących danego studenta z miejscem jego przyszłej pracy.
Realizacja tego programu pozwoli na studiowanie wszystkim zdolnym maturzystom, bez względu na zamożność ich rodzin i rozwinie kreatywność w obszarze pozanaukowym, społecznym, kulturalnym, turystycznym itp. Bariery materialne nie mogą decydować o dostępie do nauki!
Wszystkim nam zależy, by dzisiejsi absolwenci polskich szkół wyższych byli w pełni przygotowani naukowo, psychicznie i społecznie do wyzwań, które przed nami wszystkimi stawia obecny rozwój technologii, medycyny czy informatyki. To od ich przygotowania, wiedzy i aktywności zależeć będzie nasza przyszłość, przyszłość Polski i Europy. Zróbmy wszystko co możliwe, by to ich wiedza, umiejętności i zdolności, były najistotniejszym kryterium umożliwiającym studiowanie na polskich uczelniach wyższych. TEMU MA SŁUŻYĆ
ORDYNACKA „Piątka ” dla STUDENTA
Kwota w wydana na lekcje religii to 2,7 mld zł , kwota wydana na fundusz kościelny to 0,25 mld zł. Pieniądze na pomoc dla studentów są w budżecie Państwa, brak jest woli politycznej. MACIE WYBÓR.